03 veebruar 2011

Euro


No nii. Nüüd on meil juba kuu aega olnud jälle uus raha. Uus on vääring ja uued on ka kupüürid ja mündid. Paberrahad on ilusad siledad ja mündid säravad. Kui need on Eesti euro mündid. Juba teisel euro nädalal sain poest tagasi peotäie teise maa euro münte. Enamusest ei saanud arugi mis maa rahad need on.
Harjumatu on siiani. Väga raske on aru saada kui palju midagi maksab. Toidupoes on lihtsam, kas maksab alla euro, alla kahe, üle kolme euro maksvaid asju me toidupoest eriti ei osta, no kohvi küll. Aga kui jutt läheb suuremate summade peale siis peab ikka arvutama. Sest enam pole et euro siia-sinna. Euro on väga suur raha.
Kuulsin et keegi ei võtnud kunagi sente tagasi, et pole vaja. Ükspäev kui arvutama hakkas ...
Poes tunduvad küll asjad palju odavamad, peab ikka hoolega jälgima et selle õnge ei lähe. Käisin korra ka Soomes kui seal euro oli. Palju asju sai ostetud lihtsalt selle pärast et tundus odav... jah, asjad tunduvad odavamad, sa käid kergekäelisemalt raha välja aga pangaarvel on ju ka vähem raha.
Ja need mündid. Väga palju aega kulub kui kassas inimesed oma münte loevad, ikka jupp aega ja siis selgub et müntidest ei jagugi, tuleb paberraha välja käia ja siis tagasi saab jälle peotäis münte :) Poemüüjad hakkavad juba harjuma, neil käib kiirelt peotäie müntide korjamine kassast.

Johannesel oli suur mure. Mänguasjal, mille jaoks ta raha kogub, oli peal krooni hind ja tema mures et kuidas ta seda osta saab kui kroone enam pole :)

Ükspäev läks Johannes poodi piima tooma, annan talle kaks 50-sendist.
Johannes Johannale: emme andis mulle ühe euro, mõtle kui palju, see on SADA senti. Täitsa õige ju :) seda on palju.

6 kommentaari:

Alice ütles ...

Kyll te ara harjute :) Kuulen palju et inimesed kaebavad nende sentide yle aga minu meelest olid veelgi motetumad need eesti imepisikesed sendid. Suuruselt kadusid katte ara ja vaartust ei olnud neil ka mingit nii et euro sendid ikka palju paremad.

Kersti ütles ...

Seda küll jah, aga hinnad olid juba ka täiskroonides rohkem. Vaid väga odavatel asjadel olid sendid taga. Ja aeg-ajalt panin rahakotist sendid laste kassasse, nüüd nagu ei tihka enam eriti ... :D

Unknown ütles ...

kui USAs olin, siis ma ei maksnud kordagi sentides, kogusin need kõik suurde küpsisekarpi - selline ümmargune metallist. esilagu oli kuidagi imelik, et nii suur raha ja lased sel lihtsalt seista. seda küll, et 25-sendiseid läks pidevalt vaja - küll pesu pesemiseks või siis mullijoogi ostmiseks.
aga kui see küpsisekarp hakkas täis saama siis viisin kogu selle metalli kaupluses asuvasse automaati ja sain üsna suure hulga rohelisi kupüüre tagasi - siis oli küll hea meel!!
ma pole kindel kas sedaviisi ka nüüd tegema hakkan. minu jaoks on see kõik veel ikka väga võõras. kui nüüd mõtlema hakata siis ma polegi veel automaadist eurosid välja võtnud :D ei tea millal see suur päev tuleb!

Kersti ütles ...

Hea raha kogumise viis küll. Ma juba võtsin korra automaadist. Nüüd alles. Olin Johannesele taskuraha võlgu :)

Alice ütles ...

Ha ha, ega ma ei oska seda vahet naha jah et kas eesti raha ajal oli rohkem voi vahem sente hindades. Ma vaid selle jargi et kui poest sain tagasi neid 'kopikaid' siis see viie sendine (yhe sendist vist ei olnud voi oli?) ei tundunud yltse rahana ja mingit vaartust ka ei omanud ning tihti tundus kui litter sormede vahel.

Teistpidi jalle ma olen nii harjunud erinevate rahadega et mul ei ole vahet kas eesti kroon voi Euroopas reisides eurod ja Inglismaal naelad. Praegu mul lihtsalt lihtsam vorrelda hindu Eesti ja Inglismaa vahel kuna naelal ja eurol on pea sama kurss.

Kersti ütles ...

Jah, selles suhtes sul lihtsam küll. 5-sendine võeti juba ammu käibelt ja 1-sendist pole olnud.