18 november 2013

Marta - kolmene

 Mis siis Martast kirjutada? Marta on meil üks eriline tegelane. Nagu ikka suure pere pesamuna keda kõik hellitavad ja ennast kamandada lasevad :) Nüüdseks oleme asja nii kaugele viinud et on vaja kürge tasemelisi läbirääkimisoskusi et enda soovi peale suruda. No nüüd järjest vähem, sest iga päevaga saab ta suuremaks ja targemaks ja jumal tänatud, ka mõistlikumaks. Eks me muidugi siiski lubame ka tal palju, kuuma pliidi ääres muna praadida, pannkoogitainast teha, pesu masinasse panna, vaatame kõik seda kanalit telekst mida tema tahab. Sest seda kisa ei jõua keegi ära kuulata ... No eks igal asjal on muidugi ka piirid ja siis me lihtsalt kuulame seda kisa :) Iga kord ei jõua reageerida ka ja me kõik alati kannatlikult küsime, kas ma tohin sul aidata seda teha? Kas ma võin aidata sulle pusa kinni, no et võibolla ta tahab et keegi teine seda teeks ... Hetkel protesteeris ta selle vastu et ma läksin ja lasin ise koera välja. "Mina tahtsin ju seda teha, bäääääää....."
Aga enamus aega on ta siiski igati vahva ja nutikas tegelane. 
 Marta armastab kohutavalt hüpata, ta on nagu väike põrkepall. Meie voodis ta pole enam õnneks hüpanud, aga diivanist on küll varsti vedrud väljas ... õnneks pole ka mingi uus diivan. Hüppab diivanilt maha, trepist alla jne. Hulljulge on ta ka. Kukerpallid igas asendis, pea alaspidi rippumised ja muu on köki möki tema jaoks. Narisse ronib mööda nari otsa, mitte sealt kus redel on. Ükskord keegi avastas ta hetkelt kui ta kavatses ülevalt narilt enda voodisse hüpata ...Varsti leian ta ilmselt kapi otsast. Sektsiooni teisele riiulile on ta juba roninud, ise ülevalt riiuli servast kinni hoides ...
 Ta teab väga hästi et ei tohi ronida igal pool. Eile kukkus maha diivani otsalt kus ta hulljulgelt püsti kõnnib.Tavaliselt kui ta kukub kuskilt kus ta tegelikult olla ei tohiks siis nutma hakkamise asemel vaatab et ega ta riielda ei saa :) ütleb siis ise et pole hullu midagi.
Tehnikavidinates on ta ka väga osav. Ma ei oska laste tahvelarvuteid sissegi lülitada, aga temal on kõik selge, kuidas mänge valida , kuidas mängida ja ta on selles väga osav :) Ja siis ta teeb minu telefoniga pilte ilma et ma oleks kordagi talle näidanud ka kuidas kasvõi ekraani avada. Ta leiab mu telefonist ka mängud üles kui isegi mina pean tükk aega mõtlema et kus need olidki. Ma pole ka mängude mängija. Ei mängi ma tahvlis, telefonis ega arvutis.
Pesemisega on meil ka probleemid. Aga seda on olnud kõikide lastega. Pesta ta ennast ei luba, eriti pead. Pead pesemegi vaid äärmisel vajadusel ja vägisi ja kisa saatel. Keha peseb ta ise niipalju kui ta vannis lobistab sauna eesruumis. Väike edasiminek on ka, nüüd ta juba ronib isegi vanni :) Seebitab ennast hoolega aga ma pean juhendama et pese siit ka ja siit ka, ise käsi külge panna ei tohi ... Seeni veel selga kasvanud pole :) Ujulas on ka edusammud kui ta hiljuti keeldus isegi riietusruumist edasi tulema, siis nüüd juba läheb vabatahtlikult väikesesse basseini. Vaheetapiks oli basseini servas varvaste kastmine. Ja kõike seda vaatamata sellele et me käisime tihedalt beebiujumises ja ta siis sukeldus vabalt ja tegi kõiki trikke suures basseinis. Ja siis äkki tekkis tõrge.
Magamisest. Nüüd vist juba aasta magab ta oma voodis. Õigemini tüdrukute nari alla lükatavas kastis. Sinnamaani magas minu kõrval. Võrevoodi oli meil küll lihtsalt aksessuaar, sest seal magas ta maksimaalselt poole aastani, mitte päevagi rohkem. Ja ega ma enam ei surunud ka. Ootasin kuni ta on enam-vähem valmis päris teise tuppa magama minema. Õnneks läks see suhteliselt valutult. Aga magama ta ise ikkagi ei jää. Loeme jutu või kaks ja siis ma pean istuma kõrval kuni ta uinub. Ja teinekord võtab see aega.... Marta nõuab sama juttu või raamatut kordi ja kordi järjest. Ma olen juba ammu tüdinenud ja meil mõlemal on jutt peas aga ikka pean seda sama lugema. Esimene lemmik oli tal raamat "Konn on konn", siis sai ta sünnipäevaks "Muinasjutud tüdrukule" sealt lugesime siis palju palju kordi muinasjuttu kolm põrsakest ja teine samapalju kordi kolmest karust ja Kuldkiharakesest. Inimestest jutud teda üldse ei köida. Nüüd oleme juba mitu õhtut lugenud raamatut "Muki jõulud" ja vahele loeme ühest loomaraamatust juttu kukk Kasparist :) Ma olen juba arvestanud sellega et kui on Marta magamaminemise aeg siis on ka minu õhtu läbi. Kui ta ükskord kell 10 või veelgi hiljem uinub olen ka juba parajalt väsinud et ronin ka teki alla ja loen ajakirjast paar artiklit ja kõik :) Aga kahjuks ta tervet ööd järjest veel ei maga. Siiani on vaid mõni üksik öö kus ta on järjest hommikuni maganud. Muidu ikka ärkab ja nutab või lihtsalt hüüab emmet. Üldiselt uinub uuesti kiiresti. Olen üritanud teda hakata ka varem magama panna, aga ta uinub ikka kell 10 nii et sellel ka pole mõtet. Kuna tal pole oma tuba ja teised lapsed veel õpivad ja tahavad toimetada oma asju.
Väga suur abiline on. See on ilmselt selle ea eripära, kardan et see läheb mööda :)
Sünnipäeva pidasime vaikselt mõne sõbraga.


Küünalt ta keeldus puhumast nii et kõik sõbrad said korra küünlaid puhuda :)


3 kommentaari:

Alice ütles ...

See viimane pilt on eriti hea :) Kas külalistega mingi koos sauna?

Kersti ütles ...

Meil oli jah saun sel õhtul ja üks perekond jäi ka sauna. Oi neil oli lõbus. Martal pole enam ammu juuksed nii märjad olnud ja Aleks tahtis lausa ööseks jääda :P Arvasime et vara veel :)

Kristel ütles ...

:D