29 aprill 2020

Eriolukord - aprill

29.aprill  Kokku on Eestis tänaseks tehtud 51 188 esmast testi, nendest 1 666  ehk 3,3 protsenti on olnud positiivsed. Haiglaravi vajab 89 inimest, kellest kümme on juhitaval hingamisel. Haiglatest on väljakirjutatud 236 inimest. Surmajuhtumeid on 50.

Me oleme seitsme nädalaga jõudnud nüüd nii kaugele et hakatakse piiranguid leevendama. Iga päevaga lisandub positiivseid teste vaid 10 ringis ja kõige olulisem mida jälgitakse on haiglaravil viibivate inimeste arv. Õnneks jäi Eestis kõige hullem stsenaarium olemata ja tervishoiusüsteem pidas ilusasti vastu. Praegu taastatakse ka tavaravi ja saangi siis esmaspäeval minna rõõmsalt oma juba veebruaris kinni pandud ajal Tallinnasse hambaarstile sõita. Tavahambaarst on mul küll siin saarel aga siin ei pakuta implantaadi teenust.
Laupäevast on avatud välijõusaalid, on lubatud treeningud õues kuni 10-stele gruppidele, samuti avatakse muuseumite vabaõhueksponaadid. Muuseumite siseruumidesse veel ei saa.

 Mis kõige tähtsam, me saame vabaks! :) Alates 4.maist saavad saartele sissekirjutusega inimesed uuesti liikuda mandrile ja tagasi. Alates 18.maist on saared kõigile vabad. 
Jõudsin juba esitada taotluse eriloa jaoks et 4.mail Tallinnasse hambaarstile sõita ja pool tundi hiljem tuli uus info :)
Saame ka siis käia ja tuua ära ühiselamust Johanna asjad, mida ta pikisilmi juba ootab.

Sel nädalal algas lastel viimane kooliveerand. Jätkub ikka distantsõpe. Martal on nüüd ka iga päev 1 tund video teel õpetajaga mis talle ja mulle väga meeldib. Õpetaja ikka seletab uut teemat ilusasti lahti ja lapsed saavad esitada küsimusi või siis õpetaja küsimustele vastata. Muidu lihtsalt tuimalt luges uue teema läbi, täitis töölehe, aga nüüd saavad teema põhjalikumalt läbi arutada. Marta saab ka sõpru niiviisi näha.
Alates 15.maist küll osaliselt taastatakse õppetöö aga seda vaid lõpuklassidele ja nendele kes on distantsõppega maha jäänud või kaotsi läinud. Johannale juba edastati info et tema sel õppeaastal enam füüsiliselt kooli minema ei pea. Laura ka mitte. Johannesele pole veel sellist infot edastatud aga kuna tal puudujääke pole ja ma ei usu et lapsi ühikasse liiga palju kokku tahetakse. Peab siis lihtsalt ühe Tartu reisi ette võtma et ka Johannese asjad ära tuua.

Hea uudis on veel see et Laura saab uuesti tööl käia. Pood kus ta töötab leidis võimaluse avada ukse terrassi kaudu. Aga kui haigete arv ikka näitab vähenemise dendentsi plaanitakse avada ka kaubanduskeskused uuesti 11.mail.

07.aprill Ma ei viitsi ega pole tuju enam üldse kirjutada, aga kunagi on seda kindlasti põnev lugeda.
Eestis on tänase seisuga 1149 nakatunut, surmasid 21 ja haiglast välja kirjutatud 69 inimest. Kuna meil kestab eriolukord juba neljandat nädalat siis on tervenenuid kindlasti juba palju rohkem, aga see info veel puudub.

Hiiumaal on kinnitatud juhtumeid 8. Täna soovitas Terviseamet karmistada liikumispiiranguid saarele, et ennetada haiguse levikut, kuna siin on väga palju vanemaid inimesi. Karmistatult tähendaks vist seda et Hiiumaale pääsevad vaid kaubaautod.  Praegu on ka kontroll ja edasi-tagasi pendeldada ei saa. Hiiumaale pääseb vaid erilubadega. Mul kuhugi minna pole ka plaanis ja olen ka karmimate reeglitega nõus, peaasi et see ruttu läbi saaks.

Sel aastal pidin pidama oma sünnipäeva distantsilt. Aga päris põnev vaheldus oli. Ei pidanud kokkama, ega pärast koristama. Võtsime nelja sõbrannaga ennast kokku, igaüks kattis omale laua vastavalt tema soovidele ja pidasime sünnipäeva messengeri grupivesluses.
Hommikul oli suureks üllatuseks ukse taga kingitus :)
Katsin laua alla kaminatuppa ja pidu võis alata :)

Meie "pidu" kestis lausa 4 tundi ja väga lõbus oli. Ma käisin vahepeal ka saunas ja leiliruumi oli teiste jutuvada kosta. Nagu oleksidki inimesed kõrvalruumis olnud.

Tänasest käin ma jälle tööl, küll lühemalt kui tavaliselt aga väike puhkus siiski kodus istumisest. Teistel ka lahedam oma kooli- ja tööasju ajada. Kindlasti on ka inimestel hea meel et saavad endale siiski uued kummikud, ridva, konksu, vihmaussi osta et metsa või kalale minna.

Eile saime kätte toidupaki koolist. Kuna lapsed saavad tasuta lõunat, pakkis vald soovijatele toidukotid. Et sooja toitu igapäevaselt lastele jagada on keeruline saime sellise toidukoti.
03.aprill Tänase seisuga on Eestis tehtud 18290 testi, haigusjuhtumeid on 961, tervenenud 48 ja surmajuhtumeid 12. Haiglaravil on 90 ja intensiivis 16. Hiiumaal on 8 tuvastatud haigusjuhtumit.

Tundub et Itaalias, kust sai alguse puhang Euroopas hakkab asi vaibuma. Kui 2 nädalat tagasi oli seal ööpäevas üle 6 tuhande uut juhtumit, siis viimasel ööpäeval oli uusi nakatunuid 4668.

Minu tunnistas ka arst terveks ja teisipäevast saan jälle tööle minna. Postipunkti veel ei ava, aga oma kaupu saan müüa küll. Mõni ehk ikka tuleb. 

Üks veider seik on ka see et me pole nii pikalt Tiiduga koos olnud viimased kümme aastat. Maksimalselt oleme koos puhanud 2 nädalat aga nüüd saab juba 3 nädalat täis. Ja enne seda 3 nädalat me puhkasime 2 nädalat. Vahepeal jõudis Tiit vaid 5 päeva tööl käia.

Ühel laupäeval ma ei saanudki köögist välja enne meie laupäevaõhtust sauna. Kõigepealt hommikusöök, siis küpsetasin 3-4 tundi vahvleid, vahepeal tegin lõuna, siis varsti oli juba õhtusöögi aeg.30.märtsil sadas lumi jälle korraks maha


Kuna meil on tube parajalt, ja pole arvestatud et peaaegu terve pere on korraga kodus kaugtööl ja koduõppel, siis ei ole just vabu nurki piisavalt. Alguses töötas Tiit köögis, Marta oli elutoas, mina istusin magamistoas. Siis kolis Tiit elutuppa ja mina kööki. Johannesel ja Johannal on kummalgi oma tuba.
Ja mis ma siin kodus istudes ikka muud teen kui ikka koon.


Lapsed saavad oma õppimistega ise hakkama, ise planeerivad oma aega, ise teevad. Mina vaid aeg-ajalt küsin et kas nad on järjepeal.

 Kunstikoolis on sel nädalal linnu teema ja Marta tegi Tiiduga ka linnumaja

Täna saabus Martale uus batuut 

2 kommentaari:

Alice ütles ...

Nii ilusad sokid!
Ja tore, et sa terveks said.

Koroona numbrite kohta aga nii palju, et need numbrid ei näita õiget pilti. Näiteks UK- s lähevad koroona haigete nimekirja vaid need inimesed kes on haiglasse oma haigusega jõudnud (ehk siis kõige hullemad juhtumid). Need kel kergemalt haiged või kel ei ole üldse tunnuseid, neid ei testita. Meil on käsk, et kui sul on kõrge palavik ja köha (ja muud viirusele omased tunnused), siis püsi kodus, ehk siis neid inimesi ei testita ja nende andmed ei lähe kuhugile kirja. Selliseid kergemalt põdevaid haigeid on aga väga, väga palju.

Itaalias on aga jälle nii, et kui keegi sureb, siis testitakse neid ja kui koroonaviiruse test on positiivne, siis läheb surm koroona viiruse alla, vaatamata sellele, et inimene näiteks suri hoopis pimesoole lõhkemise tagajärjel või südameinfarkti ja tal ei olnud enne seda ühtegi koroonaviiruse tunnust. Saksamaal jälle vastupidi-koroonaviiruse surmadeks loetakse tõesti vaid neid surmi mille põhjustas viirus. Ma kujutan ette, et Eestis on ka haigestujaid tegelikult palju rohkem, aga kõiki lihtsalt ei testita ja paljud isegi ei tea, et and haiged on olnud.

Aga loodame, et see õudus läheb kiiresti mööda.
Seniks naudi Tiiduga koosveedetud aega :-)

Kersti ütles ...

Jaa, nii see on. Arvatakse et Eestis on tegelikult 10 000 nakatunut, pealegi pooled põevad nii et ei ilmnegi ühtegi haigustunnust aga nakkusohtlik on ta sellegipoolest.
Siin testitakse ka vaid neid kes kuuluvad riskirühma. Ülejäänud peavad olema kodus kuni arst nad terveks tunnistab. Laustestimine tehti ka hooldekodudes ja pisteliselt testitakse tervishoiutöötajaid.

Ma ei tea kas siin surmajärgselt testitakse, koroonasurma lähevad kirja need kellel on enne koroona diagnoositud.

Ma arvan et läheb varsti mööda, olen küllaltki optimistlikult meelestatud :)
Palju jaksu teile ka ja olge terved!
Tänan :)